Kayseri’de Suriyeli Mültecilere Yönelik Saldırılar Hakkında Açıklama

Kayseri’de Suriyeli Mültecilere Yönelik Saldırılar Hakkında Açıklama

Irkçılıkla Mücadele Derneği olarak, dün Kayseri’de sahte bir ihbar üzerine bazı vatandaşlarımızın Suriyeli mültecilere yönelik tehdit, mülklerine zarar verme ve iş yerlerini yakma gibi eylemlerini üzülerek takip ettik.

Bu üzücü olayların, bazı kişi ve grupların ırkçı ve kışkırtıcı söylemleri olmadan yaşanmayacağını belirtmek isteriz. Yetkililerden, toplumumuzdaki barış ve huzuru bozacak her türlü ırkçı çağrıya karşı kararlı bir duruş sergilemelerini rica ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin, uluslararası yasalar ve normlar doğrultusunda topraklarında yaşayan herkese yeterli koruma sağlamasını temenni ediyoruz.

Kanunun uygulanmasının yalnızca devletimizin sorumluluğunda olduğunu ve vatandaşlarımız tarafından yapılan bu tür davranışlara göz yumulmasının büyük bir kaosa yol açabileceğini hatırlatmak isteriz.

Yerel yetkililerimizin, zarar gören mültecilerin mağduriyetlerini gidermeleri, güvenlerini yeniden kazanmaları ve toplumsal uyumu sağlamaları yönünde adımlar atmaları büyük önem taşımaktadır.

Türkiye’nin her köşesinde güvenlik, huzur ve uyumun hâkim olmasını yürekten diliyoruz.

*جميع المقالات المذكورة في الموقع تعبر عن رأي أصحابها ولا تعبر بالضرورة عن رأي المنظمة